Zielony łańcuch dostaw - co to takiego?

Zielony łańcuch dostaw – co to takiego?

on 12 czerwca 2019

Zielony łańcuch dostaw to przyszłość w branży logistycznej. Czym różni się od zwykłego łańcucha dostaw? Jak można wdrożyć takie procesy w firmie? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć!

Łańcuch dostaw – co to takiego?

Łańcuch dostaw to jedno z najważniejszych pojęć, jakie funkcjonują w branży logistycznej. Jest to zbiór wszystkich jednostek, zarówno fizycznych, jak i prawnych, które prowadzą operacje logistyczne mające na celu dostarczenie dóbr do użytkownika końcowego. Innymi słowy, są to wszystkie zdarzenia i procesy, które zachodzą od momentu wyprodukowania danego surowca, przez jego obróbkę, dystrybucję i sprzedaż, aż do obsługi posprzedażowej i dostarczenia towaru do konsumenta. Specjalnym rodzajem łańcucha dostaw jest tzw. zielony łańcuch dostaw.

A czym jest zielony łańcuch dostaw?

Zielony łańcuch dostaw, jak sama nazwa wskazuje, jest przyjazny dla naturalnego środowiska. Prowadzone procesy logistyczne powinny nie powodować szkód w naturalnym środowisku, prowadzić do jak najmniejszego zużycia wody i energii, a także nie przyczyniać się do zwiększenia ilości odpadów na świecie. W porównaniu ze zwykłym łańcuchem dostaw, zielony łańcuch dostaw jest więc o wiele bardziej ekologiczny.

Czym różni się zielony łańcuch dostaw od zwykłego łańcucha dostaw?

Aby możliwe było stworzenie zielonego łańcucha dostaw, kluczowe jest odpowiednie zaplanowanie procesów logistycznych, od podstaw, a także niemała inwestycja.

Ekologiczny łańcuch dostaw powinien przede wszystkim emitować jak najmniej zanieczyszczeń do atmosfery – aby tak się stało, kluczowe jest umiejętne dobieranie pojazdów transportowych.

Kolejna cecha zielonego łańcucha dostaw to redukcja odpadów i nieprzyczynianie się do zwiększania ich ilości. Nie tylko opakowania, z których korzysta się w trakcie transportu, ale także i surowce oraz zasoby (po ich wykorzystaniu), powinny podlegać recyklingowi i być odzyskiwane i ponownie eksploatowane,

Ważna jest także:

  • Redukcja powierzchni zajmowanej przez ładunki,
  • Automatyzacja działań i korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii,

Chcesz dowiedzieć się więcej o łańcuchu dostaw? A może chcesz zoptymalizować łańcuch dostaw w swojej firmie? Służymy pomocą, wiedzą i doświadczeniem!

Doskonale wiemy, jak poprawić efektywność procesów logistycznych w Twojej firmie.

Oferujemy ekologiczne rozwiązania opakowaniowe a także ekologiczne wypełniacze PADPAK, wszystko z dbałością o środowisko i profesjonalizmem.

Wystarczy się z nami skontaktować!

Alicja HudzikZielony łańcuch dostaw – co to takiego?

Related Posts

Take a look at these posts