Wdrożenie systemów WMS w firmie - sprawdź, co warto wiedzieć

Wdrożenie systemów WMS w firmie – sprawdź, co warto wiedzieć

on 30 sierpnia 2019

System WMS to nowoczesne narzędzie, które pomaga efektywniej zarządzać magazynem. Jak wygląda wdrożenie systemów WMS w firmie? Co warto wiedzieć na ten temat? Zapraszamy do lektury!

Wdrożenie systemów WMS w firmie – czym jest WMS?

System WMS to program, którego głównym zadaniem jest zarządzanie procesami w magazynie. Może on posłużyć do:

  • lokalizowania towarów,
  • kontroli bieżącej zysków i strat,
  • prowadzenia inwentaryzacji,
  • katalogowania informacji o towarach,
  • przesyłania informacji o dostępności towarów do innych działów firmy.

Systemy WMS umożliwiają bieżące kontrolowanie tego, jaki asortyment (i w jakich ilościach) trafia do magazynu, a następnie, co jest wydawane i sprzedawane. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w dużych magazynach i stanowi duże odciążenie dla pracowników oraz osób zarządzających logistyką w firmie.

Wdrożenie systemów WMS w firmie wymaga wcześniejszej analizy, które obszary działalności przedsiębiorstwa wymagają usprawnienia. Zadaniem systemu jest rozwiązanie problemów, z którymi boryka się firma, więc, aby go wdrożyć, konieczna jest wiedza na ten temat i określenie potrzeb. Dlaczego warto postawić na WMS?

Wdrożenie systemów WMS w firmie – dlaczego warto?

Systemy WMS usprawniają procesy, które zachodzą w magazynach. Dzięki nim przedsiębiorstwo oszczędza wiele czasu, zasobów i środków finansowych. Wyspecjalizowany system przyspiesza pracę, minimalizuje także ryzyko popełnienia błędu i poniesienia strat w ich wyniku. System można zintegrować z systemem ERP, by dział magazynu mógł się komunikować z działem sprzedaży.

Główne zalety WMS to:

  • automatyzowanie ruchu produktów w magazynach,
  • możliwość lepszego planowania wysyłek,
  • optymalizacja posiadanych zasobów,
  • usprawnienie łańcucha dostaw,
  • obniżenie kosztów zarządzania magazynem.

Jeśli firma nie jest w stanie samodzielnie wdrożyć systemu WMS w swoim magazynie, warto rozważyć także inne opcje. Powierzenie towarów firmom logistycznym, które dysponują nowoczesnymi przestrzeniami magazynowymi i rozwiązaniami IT wydaje się w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem. Stawiając na outsourcing, przedsiębiorstwo zyskuje możliwość skorzystania z najnowszych technologii, wiedzy oraz doświadczenia podmiotu, który działa w branży już wiele lat i zna ją od podszewki.

Alicja HudzikWdrożenie systemów WMS w firmie – sprawdź, co warto wiedzieć

Related Posts

Take a look at these posts