Systemy kompletacji w magazynie

Systemy kompletacji w magazynie

on 10 lipca 2019

Coraz więcej firm logistycznych, handlowych i produkcyjnych stosuje nowoczesne systemy kompletacji w magazynie. Jakie rozwiązania są najpopularniejsze? Które metody kompletacji są najczęściej stosowane? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Na czym polega kompletowanie zamówień?

Kompletowanie zamówień to jeden z najczęściej wykonywanych w magazynie procesów. Polega na wyszukiwaniu zamówionych przez klientów towarów i przygotowywaniu ich do wysyłki. W polskich magazynach coraz rzadziej wykonuje się kompletowanie metodami ręcznymi. Nowoczesne firmy inwestują w narzędzia, które automatyzują ten proces.

Inny sposób na zwiększenie wydajności to zlecenie usług logistycznych zewnętrznym podmiotom, które są w tym wyspecjalizowane. Całkowita eliminacja czynnika ludzkiego oczywiście nie jest możliwa, dlatego w miejscu komisjonowania towarów pracują ludzie odpowiedzialni za poprawny przebieg tego procesu.

Systemy kompletacji w magazynie – metoda „człowiek do towaru”

Wyróżniamy dwie metody kompletacji towarów. Pierwsza to tzw. system dynamiczny, metoda „człowiek do towaru”. Polega ona na tym, że komisjoner, czyli operator wykonujący kompletację, przemieszcza się po magazynie, zgodnie z lokalizacją składowanych i czekających na komisjonowanie jednostek.

Systemy kompletacji w magazynie – metoda „towar do człowieka”

Metoda „towar do człowieka” to tzw. system statyczny – komisjoner nie opuszcza stanowiska kompletacji, ponieważ to towar przyjeżdża do niego. Po wykonaniu kompletowania towar wraca do miejsca składowania, a na jego miejsce są przywożone kolejne palety.

Inne systemy kompletacji

Inne systemy kompletacji, to system mieszany, w którym to, czy komisjoner będzie się przemieszczał, zależy od charakteru produktu. W obrębie jednego magazynu może być stosowanych wiele strategii, w zależności od tego, jak jest on zbudowany.

Stanowiska do kompletacji mogą się znajdować w strefie przedniej magazynu, z jego boku lub w strefach przyległych. Pracę mogą wspomagać wózki wahadłowe, automatycznie sterowane pojazdy i roboty magazynujące (antropomorficzne, dwuosiowe lub trójosiowe). Standardem jest wykorzystywanie w magazynie czytników RFID i skanerów kodów paskowych oraz stosowanie drogowskazów świetlnych. W dzisiejszych czasach dużym wsparciem w pracy w magazynie są także inteligentne systemy zarządzania magazynem, czyli tzw. WMS.

Alicja HudzikSystemy kompletacji w magazynie