Metoda Just-in-time w logistyce - jak poprawić zarządzanie produkcją?

Metoda Just-in-time w logistyce – jak poprawić zarządzanie produkcją?

on 18 stycznia 2019

Metoda Just-in-time została pierwszy raz zastosowana w latach 50-tych. Rozwiązanie to spowodowało znaczne skrócenie cyklu dostaw i przyczyniło się do rozwoju wielu uznanych marek, w tym m.in. Toyoty oraz Forda. Na czym polega ta metoda?

Na czym polega metoda Just-in-time?

Metoda Just-in-time to, w dosłownym tłumaczeniu – „dokładnie na czas” lub „w samą porę”. Pojęcie to odnosi się do produkcji i dostaw i oznacza dostarczanie odpowiedniej ilości materiałów dokładnie w takim czasie, w jakim są one potrzebne. Metoda ta ma celu zminimalizowanie zapasów i zoptymalizowanie kosztów związanych z produkcją.

Skuteczne zarządzanie polega na ocenie zapotrzebowania na dany produkt i dostosowaniu procesów produkcyjnych do potrzeb. Zgodnie z metodą Just-in-time, produkowane jest dokładnie tyle zasobów, ile jest w danym momencie potrzebnych firmie. Zanim dojdzie do wytworzenia produktu, należy więc dokładnie planować oraz kontrolować przepływ materiału. Dzięki temu firma nie musi magazynować produktów ani wykorzystywać nadmiernie energii i umiejętności pracowników.

Jak poprawić efektywność zarządzania produkcją?

Aby postępować zgodnie z metodą JIT, należy:

  • Stosować krótkie serie produkcji
  • Zredukować zapasy w magazynie
  • Zoptymalizować dostawę, by skrócić czas oczekiwania na towary lub produkty
  • Skrócić łańcuch dostaw

Dobre zarządzanie produkcją daje przedsiębiorcy wiele korzyści. Firma wytwarza dokładnie tyle produktów, ile chcą kupić klienci, a więc nie musi inwestować większych środków, w towar, który nie zostanie sprzedany. Organizacja dostaw jest lepsza i szybsza, co przedkłada się na zadowolenie klientów. Koszta są zoptymalizowane, a ryzyko przeterminowania lub utraty wartości produktów zminimalizowane, dzięki czemu ogólna produktywność firmy rośnie. To nie koniec zalet!

Dlaczego warto wypróbować metodę JIT?

Metoda Just-in-time pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów firmy oraz umiejętności pracowników. Korzyści z wdrożenia JIT, to także poprawa jakości produkcji oraz minimalizacja zapotrzebowania na miejsce magazynowe. To rozwiązanie sprawdza się dobrze w wielu różnych branżach. Obszary, które można poprawić dzięki metodzie JIT, to przede wszystkim magazynowanie i dostawa produktów, a więc szeroko pojęta działalność logistyczna.

A czy Ty stosujesz w swojej firmie metodę Just-in-time?

Alicja HudzikMetoda Just-in-time w logistyce – jak poprawić zarządzanie produkcją?

Related Posts

Take a look at these posts