Logistyka kontraktowa – Z czym to się je?

on 1 czerwca 2019

Poszukując w internecie informacji na temat logistyki z pewnością zetknąłeś się z hasłem „logistyka kontraktowa”. Jego znaczenie wydaje się być logiczne, ale jednocześnie jest dość enigmatyczne. Czym więc tak naprawdę jest logistyka kontraktowa?

Czy logistyka kontraktowa jest dla mnie?

Najpopularniejsza definicja logistyki kontraktowej, powielana przez branżowe serwisy, blogi i Wikipedię, brzmi: „usługa logistyczna, która dotyczy szeregu operacji prowadzonych na powierzchni magazynowej”. Mówiąc krócej – to outsourcing magazynu. Operator logistyczny zapewnia swojemu kontrahentowi przestrzeń na jego towary i odpowiada za wszystkie związane z nimi operacje – od wyładunku, po wysyłkę do odbiorcy.

Najprostsza forma logistyki kontraktowej to po prostu składowanie towarów – krótko- i długookresowe. Towar wjeżdża do magazynu, jest w nim przechowywany w oryginalnej formie i w odpowiednim momencie wyjeżdża.

Jednak logistyka kontraktowa to znacznie więcej usług i operacji, które wykonywane są na rzecz kontrahenta. Na przykład cross-docking, czyli przeładunek kompletacyjny – odbiór i przechowywanie towaru w celu przeładunku i dalszego transportu. W ramach tej usługi może nastąpić kompletacja, czyli de facto przeładowanie towaru. To rozwiązanie na przykład dla dystrybutorów, którzy odbierają od producenta pełne palety produktu, które następnie są rozdzielane i kompletowane pod konkretne zamówienia sklepów.

Obsługa sklepu internetowego

Inny przykład logistyki kontraktowej to logistyka e-commerce i fullfilment. W tym przypadku zewnętrzny magazyn może przejąć na siebie wszystkie procesy związane z obsługą towarów. Od ich odbioru od producenta czy dystrybutora, przez magazynowanie, a następnie kompletowanie pojedynczych zamówień i ich wysyłkę do końcowego klienta.

Nowoczesne magazyny umożliwiają integrację systemów sklepowych z systemem zarządzania magazynem (ang. WMS – Warehouse Management System), dzięki czemu zamówienia obsługiwane są automatycznie, a sklep ma dostęp do informacji o stanach magazynowych w czasie rzeczywistym. W ramach logistyki kontraktowej operatorzy oferuję też obsługę zwrotów, a także copacking – pakowanie produktów w magazynie i uzupełnianie ich o materiały promocyjne, foliowanie, czy etykietowanie zgodnie z wytycznymi kontrahenta.

Obsługa kampani POSM

Być może znane Ci jest także określenie „logistyka POSM”. To inna forma logistyki kontraktowej, usługi przeznaczone dla producentów prowadzących marketing w punktach sprzedaży lub dla sieci samych sklepów. Najlepszy przykład to świąteczne (lub po prostu sezonowe) kampanie reklamowe, które wymagają dostarczenia materiałów marketingowych do różnych punktów w tym samym terminie. Operator logistyczny nie tylko przechowuje u siebie gotowe materiały, ale także odpowiada za ich dystrybucję, a po zakończeniu akcji – za ich odbiór. I utylizację lub dalsze przechowywanie.

Altmaster jest również producentem materiałów reklamowych do punktów sprzedaży, dzięki czemu może zapewnić kompleksową realizację kampanii – od wytworzenia bannerów, stoisk, displayów i innych materiałów, przez ich skoordynowaną dystrybucję, po odbiór.

Co można na tym zyskać?

Zalety usług logistyki kontraktowej to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Firmy, które zdecydują się na takie rozwiązanie, nie muszą inwestować we własne magazyny i ponosić kosztów ich utrzymania i ubezpieczenia. Nie muszą też przejmować się rekrutacją obsługi magazynu. Ich towary znajdują się w rękach profesjonalistów, którzy ponoszą za nie pełną odpowiedzialność i gwarantują, że będą odpowiednio zabezpieczone podczas przechowywania, a także odpowiednio i sprawnie pakowane.

Logistyka kontraktowa to rozwiązania dla każdego, kto magazynuje i wysyła towary. Jeśli dopiero uruchamiasz swój sklep internetowy, jest ona ratunkiem przed wysokimi kosztami stałymi i pozwala zapewnienie wysokiej jakości obsługi klienta. Ale korzystanie z usług operatora logistyczego pozwoli także na trzymanie kosztów w ryzach i zachowanie tego samego poziomu obsługi klienta także przy skalowaniu działalności i realizacji dziesiątek tysięcy zamówień miesięcznie.

Jan BobulaLogistyka kontraktowa – Z czym to się je?

Related Posts

Take a look at these posts