Czym są magazyny ADR? Co można w nich przechowywać?

Czym są magazyny ADR? Co można w nich przechowywać?

on 18 czerwca 2019

Magazyn ADR to pojęcie, które nie istnieje w aktach prawnych, a mimo to, jest ono często stosowane przez praktyków – logistyków. Czym są magazyny ADR? Co można w nich przechowywać? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!

Magazynowanie materiałów niebezpiecznych – co warto wiedzieć?

Towary niebezpieczne, czyli inaczej towary ADR to takie surowce, materiały lub produkty, które podczas magazynowania i transportu mogą oddziaływać niekorzystnie na środowisko i otoczenie (w tym także ludzi).

Takimi substancjami są np.:

  • Materiały wybuchowe,
  • Ciecze palne,
  • Gazy palne,
  • Materiały ulegające samorzutnemu zapaleniu, rozkładowi lub polimeryzacji.

Towary te mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia, dlatego należy je przechowywać w specjalnych magazynach. Czym są magazyny ADR?

Czym są magazyny ADR?

Magazyn ADR to inaczej bezpieczny magazyn do przechowywania niebezpiecznych towarów. Co prawda pojęcie to nie funkcjonuje w polskim prawie, ale jest ono często używane w branży logistycznej.

Czym są magazyny ADR? Jakie wymagania powinien spełniać taki magazyn?

Magazyn ADR powinien zostać zbudowany zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami przeciwpożarowymi. Budynek ten powinien także spełniać szereg wymogów typowych dla danej substancji niebezpiecznej, która będzie w nim magazynowana.

Pomieszczenia, które będą służyć do magazynowania towarów niebezpiecznych, powinny być wyposażone w:

  • odpowiedni sprzęt,
  • urządzenia sygnalizujące zagrożenie,
  • środki neutralizujące i środki gaśnicze,
  • środki łączności dla pracowników
  • apteczki.

Materiały niebezpieczne należy przechowywać w szczelnych i zabezpieczonych, a także odpowiednio oznakowanych opakowaniach. Pracownicy pracujący w magazynie ADR powinni zachować szczególną ostrożność i zachować wszystkie niezbędne środki ochrony.

Jeśli w magazynie mają być składowane niebezpieczne substancje ciekłe, należy zabezpieczyć jego przestrzeń, tak, by w przypadku wylania się substancji nie doszło do tragedii. Jeśli w magazynie mają być składowane zbiorniki z gazami, stanowiska pracy nie mogą być organizowane nad pomieszczeniami, w których się one znajdują.

W Alt Master Logistyka wiemy wszystko o magazynach i zarządzaniu procesami logistycznymi. Jeśli potrzebujesz pomocy, chcesz wynająć halę magazynową lub szukasz firmy, która przejmie za Ciebie obowiązki logistyczne, dobrze trafiłeś! Zapraszamy do kontaktu i współpracy!

Alicja HudzikCzym są magazyny ADR? Co można w nich przechowywać?

Related Posts

Take a look at these posts